Bawełna organiczna vs bawełna konwencjonalna, co powinnaś wiedzieć?

Z pozoru dwie identyczne bawełniane koszulki może wiele różnić. Owszem, obie są miękkie w dotyku, przewiewne i trwałe. Ale w przypadku bawełny bardzo ważnym elementem jest sposób jej uprawy, produkcji, barwienia, a nawet recyclingu. To najlepszy i najwyższy czas dowiedzieć się więcej o tym materiale, jego jakości, różnorodności i wpływowi na skórę i środowisko. 

To już pewne. Uprawa oraz obróbka bawełny konwencjonalnej, czyli najczęściej stosowanej w przemyśle odzieżowym, jest jednym z największych zagrożeń ekologicznych na świecie. Okazuje się, że nasz ulubiony bawełniany t-shirt to nie tylko 100% bawełny i miłych wspomnień. Według WWG, do produkcji jednej koszulki potrzeba aż 2700 litrów wody. W dodatku, ilość stosowanych pestycydów waha się między 10 a 25% ich światowego zużycia. 

Natomiast bawełna organiczna - produkowana bez syntetycznych chemikaliów, takich jak nawozy i pestycydy - to zupełnie inna historia. Jak informuje the Soil Association, do wytworzenia organicznego włókna zużywa się tylko 243 litry wody. Kolejne parametry produkcji bawełny ekologicznej robią jeszcze lepsze wrażenie. Powołując się na raport Textiles Exchange z 2017 roku, bawełna organiczna zużywa 91% mniej wody (pochodzącej z wód gruntowych i powierzchniowych, takich jak jeziora i rzeki słodkowodne) niż jej tradycyjny odpowiednik. Większość bawełny eko jest uprawiana na małych gospodarstwach rolnych, które korzystają z wody deszczowej. Nie nawozi się roślin pescydami więc nie zużywa się większych ilości wody, co zmniejsza też jej poziom zanieczyszczenia. I to o 98%, jak donoszą naukowcy w raporcie Water Footprint

Nie o samą tylko wodę chodzi

Według Textile Exchange, produkcja bawełny organicznej emituje o 46% mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjna bawełna, bo po prostu nie korzysta się z nawozów i pestycydów, które w normalnych warunkach produkcji bawełny uwalniają do powietrza dwutlenek azotu. A zdrowa gleba to przecież naturalny pochłaniacz dwutlenku węgla. 

Przy uprawie bawełny organicznej zamiast toksycznych i syntetycznych agrochemikaliów do odstraszania szkodników wykorzystuje się naturalne alternatywy, np. pożyteczne owady, obornik, olej z nasion drzewa neem, kwas cytrynowy czy czosnek. A dzięki stosowaniu płodozmianu nie naraża się gleby na wyjałowienie i pustynnienie. 

Komu można zaufać? 

Na straży standardów stoją takie instytucje jak Organic Content Standard (OCS) i Global Organic Textile Standard (GOTS), które mają za zadanie dopilnować, aby bawełna spełniała wysokie wymagania w całym łańcuchu dostaw. Plantacje z certyfikatem GOTS są ściśle kontrolowane pod kątem wyzysku, wieku pracowników, warunków pracy kontaktu z toksycznymi chemikaliami i godziwej płacy, a także przestrzegania przepisów Międzynarodowej Organizacji Pracy.  

Audyty odbywają się przynajmniej raz do roku poprzez kontrolę dokumentów i niezapowiedziane inspekcje w miejscach produkcji. To pewność, że na plantacji, która otrzymuje certyfikat GOTS nie ma miejsca na jakiekolwiek nieetyczne i niezgodne z prawem działania. 

Zdrowe włókna to trwałe włókna

Ubrania z organicznej bawełny są naturalnie bardziej solidne i wytrzymałe. Dzieje się tak dlatego, że na etapie produkcji ich włókna nie zostały osłabione przez środki chemiczne. To gwarancja, że odzież z bawełny ekologicznej zachowa swój kształt i miękkość w dotyku, będzie bezpieczna nawet dla wrażliwej skóry i posłuży nam na dłużej. Dla większej wygody i delikatności nasza bawełna ekologiczna może też występować z domieszką elastanu. Dzięki temu, body Sande czy sukienka Ume ładnie dopasowują się do sylwetki, a po praniu zachowują swój fason.

Naturalne materiały wymagają też odpowiedniej troski i pielęgnacji. T-shirt Vang czy koszulę Songe pierz ręcznie lub w pralce w 30 stopniach i tylko wtedy, gdy ubrania naprawdę tego potrzebują. Unikaj suszarki elektrycznej i chemicznego prania. Twoja skóra i środowisko to z pewnością docenią. A gdy już przyjdzie na ubrania z bawełny organicznej pora - z łatwością poddadzą się one recyklingowi, upcyklingowi lub dostaną drugie życie w naszej szafie z odzysku.  

Mimo to, bawełna organiczna czyli ekologiczna alternatywa, stanowi mniej niż 1% całej produkcji tego włókna na świecie. Obrazuje to skalę potrzeb i zmian w sposobach wytwarzania odzieży. Dlatego przy wybieraniu bawełny do naszych kolekcji kierujemy się najwyższymi standardami. Pozyskujemy organiczne włókna, które spełniają nasze surowe kryteria komfortu, jakości oraz oddziaływania na skórę i środowisko. Nasza bawełna jest miękka w dotyku, przewiewna, trwała i co najważniejsze, przyjazna dla otoczenia. W końcu wszyscy możemy sprawić, aby nawyki zakupowe stały się bardziej odpowiedzialne. Dla ciała i planety.