Jak zaprzyjaźnić się z odpowiedzialną modą? - by Anna Piotrowicz

JAK ZAPRZYJAŹNIĆ SIĘ Z ODPOWIEDZIALNĄ MODĄ?

Odpowiedzialna moda to temat jak najbardziej na czasie – konsumenci coraz częściej stawiają na świadome zakupy i zależy im na tym, by ich produkt był wyprodukowany w zrównoważony sposób. To też kwestia skomplikowana i nieco zawiła, która osobę niewdrożoną może nawet ciut przestraszyć. Pozostaje więc pytanie, jak się do niej przekonać, żeby się z nią zaprzyjaźnić?

Z podejściem do odpowiedzialnej mody jest tak, jak przy pierwszym spotkaniu z nowo poznaną osobą. Nie od początku może zaiskrzyć i stworzyć nić porozumienia. Na początku ten temat wydaje się bardzo poważny (i prawda jest taka, że porusza naprawdę ważne aspekty przemysłu odzieżowego, więc nic w tym dziwnego) i przytłaczający, ale jeśli się odpowiednio do niego podejdzie, to w grę wchodzi nawet przyjaźń. I to taka na całe życie! Zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić? Oto kilka kroków, które mogą Ci w tym pomóc!

Jak zaprzyjaźnić się z odpowiedzialną modą? 5 kroków!

Nie od razu Rzym zbudowano, tak więc i Ty od razu nie musisz być specjalistą od odpowiedzialnej mody. Tak samo jak przyjaźń rozwija się powoli, tak samo powoli wchodzisz w ten temat!

Krok 1. Mimo wszystko musisz wiedzieć, co to takiego ta odpowiedzialna moda. Skup się na pozytywach, czyli na tym, jakie dobre praktyki za sobą niesie. Wśród nich dowiesz się m.in., tego, że jest to moda i takie działania marek, które ograniczają negatywny wpływ produkcji ubrań na środowisko i dbają o swoich pracowników. Już te dwie kwestie brzmią naprawdę dobrze, prawda?

Krok 2. Rzuć okiem na kilka istotnych certyfikatów. I choć jest ich sporo, znajdź te, które najbardziej Cię interesują. Przykładowo: zależy Ci na tym, by ubrania były uszyte z ekologicznych tkanin, to zwracasz uwagę na takie marki, które posiadają certyfikat GOTS. Kilka istotnych dla odpowiedzialnej mody certyfikatów znajdziesz >tutaj<.

Krok 3. Ten krok jest znacznie bardziej przyjemny, bo to próba wspólnej zabawy z odpowiedzialną modą. Weź do dłoni lampkę wina lub kubek herbaty i na dobry początek poszukaj polskich marek, które produkują ubrania w sposób odpowiedzialny. Poszukaj klasycznie przez wyszukiwarkę Google lub przez Instagrama pod hashtagami związanymi z odpowiedzialnymi markami. Jeśli akurat potrzebujesz ubrania i będziesz mieć możliwość zakupu to skuś się na jeden z takich produktów. Myślę, że Ty i jakość owego ubrania (wyprodukowanego od etycznie produkującej marki) z pewnością się polubicie.

Krok 4. Staraj się tworzyć swoją garderobę w sposób odpowiedzialny - możesz kierować się tutaj zasadami slow fashion. Próbuj też wybierać produkty marek, które opierają się na etycznych działaniach. Wspieraj je, jeśli możesz. Nie tylko kupując ubrania, ale np. polecając je swoim innym znajomym czy byciem aktywnym na ich portalach społecznościowych.

Krok 5. To już wyższy level przyjaźni z odpowiedzialną modą. Tutaj poznajesz głębiej problematykę tego tematu i aktywnie starasz się pomagać. To etap na szukanie kolejnych informacji na stronach fundacji (m.in. są to: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie czy Clean Clothes Polska), zgłębianie się w książki oraz udzielanie się w kampaniach, takich jak #whomademyclothes. Co więcej, to też etap, w którym zachęcasz innych do poznania odpowiedzialnej mody!

I jak? Chyba nie brzmi tak zniechęcająco, prawda? Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, ile czasu poświęcisz na każdy z kroków, bo to Ty decydujesz o rozwoju relacji pomiędzy Tobą, a odpowiedzialną modą. I spokojnie – dostaniesz coś w tej przyjaźni w zamian. A będzie to nie tylko piękna świadomość, że masz wpływ na dobre zmiany na świecie, ale też... doskonale dobrana i przemyślana garderoba!

Ania

 

_________________________________

O autorce:

Anna Piotrowicz – absolwentka dziennikarstwa mody, autorka bloga

https://theslowoverview.pl/, poruszającego głównie tematy slow fashion. Zawodowo – copywriterka i specjalistka ds. social media. Prywatnie - artystyczna dusza i miłośniczka roślin. :)

Instagram autorki:

https://instagram.com/theslowoverview