Lyocell - przewodnik po zrównoważonych materiałach

Od kiedy idee zrównoważonego rozwoju objęły swoim zasięgiem również branżę modową, na rynku zaczęło pojawiać się wiele tkanin, które powstają w duchu dbałości o środowisko.

Reprezentują one różne zrównoważone właściwości, niezależnie od tego, czy oznacza to brak pestycydów lub nawozów sztucznych, produkcję w systemie zamkniętym, czy wykonanie z trwałych i odnawialnych materiałów.

Ostatnio miałam okazję zapoznać się z raportem dotyczącym zrównoważonej mody autorstwa Accenture, z którego wynika, że 42% Polaków deklaruje, że ciężko im wskazać czego najbardziej brakuje im w działaniach proekologicznych producentów odzieży. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że w kontekście zmian w tym sektorze, które są wciąż na początkowym etapie, warto postawić na edukację i mówić o tym, w jaki sposób przemysł tekstylny może osiągać lepsze wyniki w zakresie wpływu na środowisko. W obliczu tego wyzwania chciałabym przybliżyć Wam nieco najważniejsze materiały, głównie te najnowszej generacji, które wciąż są nam mało znane i niewiele wiemy na temat sposobu, w jaki powstają.

Na pierwszy ogień idzie lyocell, który z racji samej nazwy wydaje się dość tajemniczy. No właśnie, co to jest lyocell?

Jest to włókno celulozowe najnowszej generacji, produkowane bez użycia toksycznych substancji. Lyocell jest włóknem sztucznym, ale nie syntetycznym. Czy to oznacza, że powstaje w sztuczny sposób? Nic bardziej mylnego – wbrew nazwie lyocell powstaje z naturalnego składnika. Produkuje się go z celulozy drzewnej, ale w odróżnieniu od produkcji wiskozy, jego wytwarzanie jest w pełni ekologiczne. Przebiega w obecności wyłącznie organicznych substancji. Stosowany w procesie rozpuszczania celulozy n-tlenek n-metylomorfoliny (NMMO) jest nietoksyczny, całkowicie bezpieczny i zostaje w 99% ponownie wykorzystany w procesie technologicznym. Co więcej: odzież z lyocellu poddana kompostowaniu ulega biodegradacji w przeciągu tylko 6 tygodni. Oznacza to, że jeśli materiał ten zostanie wyrzucony, nie zaszkodzi środowisku.

Lyocell łączy zalety bawełny i wiskozy. Ma bowiem znakomite właściwości oddychające. Jego włókna w optymalnym stopniu pochłaniają wilgoć, a także regulują temperaturę, co czyni go materiałem całorocznym. Jest higieniczny, bardzo wytrzymały, jest odporny na rozciąganie i bardzo łatwo się go farbuje. Nie powoduje uczuleń, a w naszej szafie nie zostanie zaatakowany przez grzyby ani mole.

ZASTOSOWANIE

Lyocell jest bardzo wszechstronny i może być stosowany zarówno w odzieży sportowej jak i na eleganckich garniturach. Ubrania z tych włókien są łatwe w konserwacji i przyjemne w noszeniu. Występuje w różnych odsłonach: jedna daje wykończenie skóry brzoskwiniowej o miękiej, „zakurzonej” Drugi typ tego materiału jest jedwabisty, gładki i błyszczący. Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej i nie blaknie.

LYOCELL A TENCEL

Włókna lyocelu, cięte, produkowane aktualnie przez firmę ACORDIS (Wielka Brytania), z przeznaczeniem na tekstylia odzieżowe, noszą nazwę handlową TENCEL®. To oznaczenie można znaleźć na metkach określających skład ubrań.

W konkteście naszego wzrostu świadomości w dokonywaniu wyborów ubrań, lyocell może okazać się materiałem o świetlanej przyszłości w przemyśle modowym. Oby!

 

 

LITERATURA:

Alwis P., Taylor J.: „Tencel A100 – eine neue Dimension der LyocellFasern”, Melliand Textilberichte 2001/3

Accenture, Raport “Czy ekologia jest w modzie”, 2020/1