Materiały bliskie ciału i środowisku

Ubrania są ważną częścią naszej codzienności, dlatego ważne jest z czego są wykonane, przecież nosimy ją tak blisko ciała.

Jedna z głównych zasad slow fashion mówi tym, żeby czytać składy ubrań.

Czy to naprawdę tak istotne? Jakość tkaniny jest niemal tak samo ważna jak jakość jedzenia, ponieważ ma wpływ na naszą skórę i układ hormonalny. Aby była jak najbardziej przyjazna dla nas i środowiska powinna być uszyta z tkanin naturalnych i produkowanych bez użycia chemii.

Włókna z których powstają ubrania można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  • Naturalne
  • Sztuczne
  • Syntetyczne

Naturalne tkaniny (czyli bawełna, len, wełna, jedwab) posiadają wiele zalet. Po nie szkodzą naszemu zdrowiu. Nie obciążają organizmu dawką chemikaliów i mikro plastiku, uwalniających się pod wpływem ciepła i wilgoci jak w przypadku tkanin syntetycznych. Po drugie dają skórze oddychać, co pozwala organizmowi oczyścić się od nagromadzonych toksyn. Są przyjazne dla skóry wrażliwej, nie podrażniają jej, dlatego idealnie sprawdzają się w kontakcie ze skórą najmłodszych. Naturalne materiały pozwalają na termoregulację ciała. Bawełna i len dobrze sprawdzają się latem, ponieważ maja właściwości chłodzące. Natomiast wełna, jedwab i kaszmir świetnie ogrzeją nas zimą.

Chociaż przy produkcji tkanin naturalnych również zużywa się dużą ilość wody, gotowy produkt nie ma dużego wpływu na środowisko. Podczas prania nie uwalnia się do wody mikrocząsteczek plastiku i chemikaliów w przeciwieństwie do tkanin syntetycznych. Także zniszczone ubrania lądujące na wysypiskach i zawierające w składzie plastik, zanieczyszczają wody gruntowe i w rezultacie zatruwają organizmy żywe.

Najbardziej przyjazne dla naszej skóry są tkaniny naturalne, natomiast nie bez znaczenia pozostaje również proces produkcji tych materiałów. Często bawełniane koszule, które spotykamy na półkach popularnych sklepów, są uszyte z konwencjonalnej bawełny, co znaczy, że przy jej uprawie i produkcji użyto chemikaliów. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest kupowanie ubrań z bawełny organicznej albo innych tkanin, które posiadają certyfikat GOTS.

Global Organic Textile Standard (GOTS) jest uznawany za wiodący na świecie standard przetwarzania tekstyliów wykonanych z włókien organicznych. Określa kryteria środowiskowe wysokiego poziomu w całym łańcuchu dostaw tekstyliów organicznych i wymaga również przestrzegania kryteriów społecznych.

Bawełna, z której uszyto nasze ubrania jest organiczna i posiada certyfikat GOTS

Alternatywne rozwiązanie – włókna sztuczne

Technolodzy wciąż poszukują lepszego rozwiązania, które pozwoliłoby zaspokajać potrzeby konsumentów w obszarze tekstyliów, nie szkodząc środowisku.

Tak właśnie powstała grupa włókien sztucznych (wiskoza i jej nowsze generacje), które powstają na bazie włókien naturalnych, ale są wytwarzane w procesach technologii chemicznej, modyfikujących strukturę. Lyocell jest świetnym przykładem rozwiązania łączącego w sobie dobrą jakość, ekologiczność i świetne właściwości materiału. Włókna tego niezwykłego materiału zyskały godną pochwały reputację dzięki ekologicznemu procesowi produkcji w obiegu zamkniętym, który przekształca miazgę drzewną we włókna celulozowe przy wysokiej wydajności zasobów i niewielkim wpływie na środowisko. Ten proces przędzenia rozpuszczalnika poddaje recyklingowi wodę procesową i ponownie wykorzystuje rozpuszczalnik przy współczynniku odzysku przekraczającym 99%. Konsumenci mogą mieć pewność, że ich wybory modowe nie mają negatywnego wpływu na środowisko. Włókno jest czyste, wolne od chemikaliów i nie podrażnia skóry.

Dlaczego warto unikać tkanin syntetycznych?

Tkaniny syntetyczne, czyli powstające z włókien chemicznych, są wytwarzane w różnych procesach technologii chemicznej z polimerów niewystępujących w przyrodzie. Do takich tkanin należą poliester, poliamid, akryl, nylon, sztuczny jedwab. Powodują one zwiększoną potliwość, elektryzują się, lepią do skóry, mogą powodować podrażnienia. Są jednak bardziej wytrzymałe i z reguły nie wymagają prasowania.

Duże koncerny modowe, aby zmniejszyć koszty produkcji i zapewnić dobry wygląd ubraniom, chętnie sięgają po tkaniny syntetyczne.

W świetle wyników wielu badań naukowych syntetyczne materiały stosowane w branży odzieżowej mogą przyczyniać się do powstawania chorób, takich jak: dysfunkcje hormonalne, nowotwory, upośledzenie odporności i problemy behawioralne.

Choć cechują się niższą ceną, zachowują dobry wygląd przez długi czas bez prania i szybką schną, w kwestii komfortu i bezpieczeństwa pozostają jednak w tyle w stosunku do materiałów naturalnych oraz włókien sztucznych, dlatego warto zastanowić się, czy przy klejnych zakupach nie zainwestować w ubrania lepszej jakości. Jeśli zaś sięgamy po poliester, wybierajmy ten pochodzący z recyklingu i raczej w przypadku zakupu odzieży wierzchniej, zamiast tej, którą zakładamy bezpośrednio na ciało. 

 

 

Odsyłam Was do źródeł informacji zawartych w artykule: