Opakowania z drugiego obiegu - bo przecież liczy się wnętrze

Od pewnego czasu temat opakowań spędzał mi sen z powiek. Szczególnie w czasie pandemii zaczęło być to dokuczliwe, bo dużą część zakupów realizowałam online. Jako właścicielce marki, która dużą wagę przywiązuje do maksymalnie ekologicznych rozwiązań, wyjątkowo drażniły mnie opakowania nieadekwatne do rozmiaru zawartości, sztuczne wypełnienie kartonów lub co gorsza – pudełka umieszczone w... kolejnych mniejszych pudełkach. 

W Osnowie od początku naszej działalności postanowiłyśmy postawić na ekologiczne rozwiązania, dlatego też zrezygnowałyśmy z foliopaków. Uznałyśmy, że nawet te biodegradowalne są zbędne, a przesyłka z powodzeniem może dotrzeć do Klienta zapakowana tylko w karton. Nie ma również potrzeby owijać jej metrami taśmy klejącej – tutaj apeluję też do Ciebie, drogi odbiorco takich przesyłek – jeśli decydujesz się na zwrot lub wymianę, a otrzymujesz Twoje zamówienie w opakowaniu ekologicznym lub wielokrotnego użytku, wystarczy przykleić list przewozowy, łącząc wieczko ze ściankami kartonu. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie, a nam jako marce daje szansę na wykorzystanie takiego opakowania po raz kolejny. Wiem, że ciężko jest wyzbyć się przekonania, iż tylko taka opcja pakowania zapewnia bezpieczeństwo, samej zajęło mi to trochę czasu, żeby podejść do tego nieco bardziej racjonalnie. ;)

Wracając do samych opakowań: zaczęłyśmy od dwóch opcji – opakowania w postaci kartonu z recyklingu oraz opakowania wielokrotnego użytku, stworzonego przez RePack. Cóż to za cudowny fiński startup! Kiedy moja wspólniczka opowiedziała mi, jak działa ten koncept, oniemiałam z wrażenia. Obie uznałyśmy, że bez względu na koszty, chcemy wprowadzić ten sposób wysyłki w naszym sklepie.

Opakowania zwrotne RePack wykonane są z trwałych i pochodzących z recyklingu materiałów i są dostępne w trzech regulowanych rozmiarach. Dobieramy je w zależności od wielkości zamówienia, tak, żeby możliwie racjonalnie je zagospodarować. Zamykane są na rzep – co umożliwia ich wielkrotne użytkowanie i zapewnia dużą wygodę korzystania z nich.

Jak to działa?

Otóż nic prostszego. Wybierasz Repack jako typ opakowania dla Twojego zamówienia. Koszt takiego opakowania u nas to 10 zł. Jest to kwota, którą oddajemy Ci w ramach rabatu na kolejne zamówienie. Wysyłamy Ci paczkę, a Ty po jej odebraniu składasz RePack do rozmiaru listu, odkrywasz klapkę zwrotną z adresem po prostu wrzucasz pusty RePack do skrzynki na listy. Tak oto RePack trafia do producenta, jest sprawdzany, czyszczony i ponownie wysyłany do sklepów internetowych, aby ponownie trafił do obiegu. Taki RePack jest niezwykle wytrzymały – może być stosowany nawet 20 razy, poziom zwrotów utrzymuje się na poziomie 95%.

Na przestrzeni czasu uznałyśmy również, że warto pomyśleć również, co zrobić z opakowaniami, które do nas wracają. Zdarza się, że klient decyduje się na zwrot lub wymianę, więc dysponujemy dodatkowymi kartonami, które są w dobrym stanie, ale już nie są nowe i idealne. Od niedawna dokonując wyboru przesyłki można wybrać opcję opakowania z drugiego obiegu. Wtedy, jeśli akurat takim dysponujemy, wysyłamy je do klienta, oszczędzając papier. Nie sądziłyśmy, że to rozwiązanie spotka się z tak dużą aprobatą naszyh Klientów! Jesteśmy naprawdę bardzo pozytywne zaskoczone. Być może wcale nie powinno nas to dziwić – nasi Klienci często imponują nam wiedzą, wrażliwością i świadomością, co sprawia, że mamy ogromną motywację, żeby rozwijać koncepty służące nam i naszemu otoczeniu.