CZY WIESZ CO MASZ DZIŚ NA SOBIE? ODKRYJ NASZ PRZEWODNIK PO MATERIAŁACH

Czy stojąc przed szafą i szykując się do wyjścia zastanawiasz się jaki materiał będziesz dziś nosić? Aby ułatwić odnalezienie się w labiryncie tekstyliów przygotowaliśmy przewodnik po rodzajach włókien i ich składzie. 


Wypada zacząć od podstaw. Z pewnością każda z nas intuicyjnie potrafiłaby rozróżnić materiały naturalne od tych, które nie są, ale czy tak samo proste jest podzielenie materiałów na sztuczne i syntetyczne? Przejdźmy przez przykłady najczęściej spotykane w przemyśle odzieżowym. 

MATERIAŁY NATURALNE 

Do naturalnych materiałów zalicza się te, uszyte z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Od roślin pochodzi np. bawełna czy len, które są przewiewne i dobrze wchłaniają wodę. Zwierzęcy rodowód posiadają wełna owcza, moher, kaszmir, alpaka, angora i jedwab. Wełna świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy potrzebujemy się ogrzać, ale też ochłodzić. A wszystko dzięki jej właściwościom izolacyjnym. Moher pochodzi od kóz angorskich, jest puszysty, ale łatwo się mechaci. Kaszmir zawdzięczamy kozom kaszmirskim, a alpakę - lamom i oczywiście alpakom. Oba materiały są bardzo ciepłe i miękkie. Włókno angory cechuje wyjątkowa delikatność. Natomiast jedwab to materiał z połyskiem, który jest bardzo miękki w dotyku. 

Włókna naturalne są zdrowe dla człowieka, bo towarzyszą nam od tysięcy lat. Niestety jednak mają również swoją ciemną stronę, o której często się nie wspomina. Uprawa bawełny wymaga ogromnych ilości wody i jest szkodliwa nie tylko dla pracowników, ale i konsumentów. Aby zaspokoić masowy popyt na wełnę, producenci kaszmiru znacznie obniżają standardy produkcji, a zbieranie włosków królików angorskich odbywa się przez ich wyrywanie, co znacznie przyczynia się do cierpienia tych zwierząt. 

Dlatego przy wybieraniu materiałów do naszych kolekcji kierujemy się najwyższymi standardami. Pozyskujemy tkaniny, które spełniają nasze surowe kryteria komfortu, jakości oraz oddziaływania na skórę i środowisko. Bawełna organiczna, z której został zrobiony golf Amal jest oznaczona certyfikatem GOTS. Jedwab bio to naturalnie barwiona i biodegradowalna tkanina, pochodząca z Włoch. Ten jedwab z satynowym wykończeniem, który możecie znaleźć w naszej gumce do włosów Loen, też został wyróżniony certyfikatem GOTS. Wełna organiczna w naszych chinosach Hamar pochodzi od szczęśliwych owiec z Argentyny i Australii. A z uwagi na etyczną produkcję, również przyznano jej certyfikat GOTS.. 


MATERIAŁY SZTUCZNE 


Włókna sztuczne powstają z naturalnego składnika, jakim jest celuloza drzewna. Przetwarza się ją chemicznie, ale powstały materiał pod żadnym pozorem nie powinien być traktowany jak plastik”. Popularnym przedstawicielem materiałów sztucznych jest wiskoza, która jest niezwykle przyjemna w dotyku. Niestety, najbardziej powszechna metoda produkcji wiskozy wymaga użycia silnych substancji żrących, m.in. siarczku węgla i wodorotlenku sodu, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia pracowników fabryk. Chemikalia zatruwają wody gruntowe oraz emitują toksyczne gazy. 


TENCEL™ (znany też pod nazwą lyocell) też produkowany jest z celulozy drzewnej. Jednak przy jego pozyskiwaniu zużywa się znacznie mniej wody, a substancje, które temu procesowi towarzyszą są przyjazne dla środowiska. Dodatkowo, TENCEL™ ulega biodegradacji w zaledwie 6 tygodni. Materiał najnowszej generacji możecie poczuć na własnej skórze zakładając naszą sukienkę Allsta. Jest przyjemna w dotyku, przewiewna i posiada właściwości regulujące temperaturę, dzięki czemu nadaje się na każdą porę roku. 


Cupro to przyjemna w dotyku, subtelnie połyskująca tkanina, słynna przede wszystkim z tego, że jest wegańską alternatywą dla jedwabiu, czyli do jej produkcji nie wykorzystuje się zwierząt. Cupro pozyskiwane jest z włókna porastającego nasiona bawełny, które przy ich zbiorze zazwyczaj się wyrzuca. W tym wypadku, jest ono oddzielone i przetwarzane na gładką tkaninę. Materiał jest bardzo lekki, świetnie się układa, dzięki czemu odczuwa się komfort jego noszenia. W dodatku, nie elektryzuje się i pozwala oddychać skórze. 


MATERIAŁY SYNTETYCZNE 


Natomiast typowym materiałem z plastiku” są włókna syntetyczne, czyli owiane złą sławą poliestry, poliamidy, lycra i akryle. Podstawowym składnikiem używanym do ich powstania jest najczęściej ropa naftowa i jej pochodne. Sztuczne materiały są z reguły bardziej wytrzymałe i elastyczne, ale cenę płacą głównie środowisko i ludzie.


W procesie powstawania i barwienia sztucznych tkanin stosuje się szereg substancji chemicznych, tak, aby uzyskać różne ich cechy, np. gładkość materiału czy wodoodporność. Używa się do tego metali ciężkich, takich jak kobalt, sole manganu, sód, bromek oraz dwutlenek tytanu. Według raportu Common Objective, w 2014 roku wyprodukowano 46,1 miliona ton poliestru, uwalniając 655 milionów ton CO2. To około 40% z tego, co przemysł modowy emituje do atmosfery. Natomiast powołując się na raport IUCN z 2017 roku, aż do 31% całego plastiku uwalnianego do oceanów stanowi mikroplastik. Obliczono, że 35% z tego zanieczyszczenia pochodzi z prania tkanin syntetycznych. Sama tylko Europa i Azja Środkowa w ciągu tygodnia wyrzucają do oceanów ekwiwalent 54 toreb plastikowych na jedną osobę. 


Mamy na to radę. Newlife™, z którego powstała kurtka z kapturem Arnes to bardzo wytrzymały poliester, który powstaje w 100% z recyclingu butelek wyławianych z oceanów. Dodatkowo, w przeciwieństwie do typowych tekstyliów poliestrowych, NewLife™ zużywa 94% mniej wody i 60% mniej energii podczas produkcji. Natomiast Roica FE to jedyny na świecie japoński elastan z certyfikatem GRS. Włókno jest wytwarzane w ponad 50% z recyclingu i wyróżnia się niesamowitą wytrzymałością i elastycznością. Dodaliśmy je naszych body Sande, aby jeszcze lepiej układały się na sylwetce i były jeszcze bardziej wygodne podczas noszenia. 


To już chyba wiesz co dziś (i jutro i pojutrze) założysz?