W kwestii jakości i transparentności nie uznajemy żadnych kompromisów, dlatego szyjemy tylko z certyfikowanych materiałów

W karcie każdego produktu znajdziecie informację, jaki certyfikat posiada dany materiał. Podajemy również numer licencji jeżeli, taki został nadany przez instytut certyfikujący. Jesteśmy przekonani, że popularyzacja certyfikacji i holistycznej kontroli produkcji materiałów będzie miała pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego oraz dobrostan ludzi pracujących przy ich wytwarzaniu.

GOTS - Global Organic Textile Standard

Przyznawany od 2006 roku GOTS jest międzynarodowym i rozpoznawalnym znakiem, ale to wcale nie oznacza, że łatwo go zdobyć. Kryteria jego przyznawania są jednymi z najbardziej rygorystycznych w branży odzieżowo-tekstylnej. Producenci muszą bowiem spełniać odpowiednie standardy środowiskowe i społeczne. Global Organic Textile Standard potwierdza, że cały łańcuch produkcji – od nasion roślin do gotowego produktu – opiera się na poszanowaniu środowiska naturalnego i praw pracowników, w tym dotyczących godnych warunków ich zatrudnienia. Organiczne tkaniny powstają z włókien z ekologicznych upraw, a nasiona, z których wyrastają rośliny, nie mogą być modyfikowane genetycznie. Producenci zobowiązani są też do wdrożenia odpowiedniej gospodarki wodnej, czyli oczyszczalni i zamkniętego obiegu wody, oraz do minimalizowania ilości odpadów.

GOTS tak naprawdę jest marką samą w sobie – świadectwem, że mogąca się nim pochwalić firma jest dojrzała biznesowo, bo dba o dobro człowieka i naszej planety. Co ciekawe, nie jest wydawany raz na zawsze. Przyznaje się go firmie na rok, a po tym czasie odbywa się audyt weryfikujący, czy nadal funkcjonuje zgodnie z wymogami certyfikatu – i tak co roku. Jak podpowiada nazwa, certyfikat GOTS potwierdza, że tkaniny i ubrania nim opatrzone spełniają standardy organiczności. Czy tekstylia muszą zawierać 100% organicznych włókien, żeby otrzymać GOTS? Niekoniecznie, natomiast końcowy produkt ma zawierać minimum 70% surowców wytworzonych zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego. Certyfikat ten uwzględnia dwie kategorie: „organic”, która oznacza, że produkty muszą składać się z co najmniej 95% włókien organicznych, oraz „made with (x%) organic”, w której takich certyfikowanych włókien jest minimum 70% i dopuszcza się 10% włókien syntetycznych. Ciekawostka: wyjątkiem są skarpetki, legginsy i odzież sportowa – tu można wykorzystać nawet do 25% syntetycznych włókien. Certyfikowana może być odzież, produkty tekstylne, jak pościel czy zasłony, i same materiały: bawełna, jedwab, wełna, len i konopie.

Mimo naturalnego pochodzenia, znakiem GOTS nie oznacza się wyrobów skórzanych. Co więcej, środki chemiczne stosowane w produkcji, w tym barwniki, muszą spełniać ścisłe kryteria środowiskowe i toksykologiczne. Starając się o certyfikat, producent zgłasza konkretne materiały lub produkty – może otrzymać go dla wszystkich, ale nie musi, jeśli cały łańcuch dostaw nie spełnia kryteriów GOTS.

Przejdź do certyfikatu

GRS - Global Recycled Standard

Certyfikat GRS, czyli Global Recycled Standard określa wymagania względem włókien pochodzących z recyclingu. Certyfikat dostaną produkty, które w składzie mają co najmniej 20% materiałów recyklingowanych. Do umieszczenia logo na produkcie wymagane jest minimum 50%. Nie o sam skład jednak tylko chodzi. Aby produkt mógł pochwalić się certyfikatem, na każdym etapie przetwarzania i pozyskiwania surowca muszą być przestrzegane wymogi GRS - zaczynając od etapu recyklingu poprzez przetwórstwo, na handlu kończąc.

Podczas audytu, weryfikacji podlegają: zapewnienie identyfikowalności materiałów z recyclingu w całym łańcuchu dostaw, kryteria środowiskowe, kryteria socjalne, czy kryteria zastosowania środków chemicznych. Szczegółowe wymagania opisane są w dokumencie Global Recycled Standard, które można znaleźć na oficjalnej stronie instytucji przyznającej certyfikat.

Przejdź do certyfikatu

RCS - Recycled Claim Standard

Certyfikat RCS (Recycled Claim Standard) weryfikuje zawartość włókien z recyklingu w produkcie końcowym. Certyfikat przyznawany jest wtedy, kiedy zostaną spełnione dwa warunki. Po pierwsze, produkt musi zawierać co najmniej 5% włókien pochodzących z recyclingu. Po drugie, sprawdza się, czy na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca przestrzegane są wymogi RCS. Certyfikat wymaga również spełnienia wymagań Content Claim Standard (CCS), dotyczący łańcucha dostaw, zapewniający możliwość prześledzenia drogi produktu certyfikowanego na każdym etapie.

W porównaniu do certyfikatu GRS, RCS nie obejmuje kwestii środowiskowych oraz kryteriów dotyczących zastosowania środków chemicznych w procesie produkcji. Standard RCS posiada dwa oznaczenia. RCS100% umieści się na produkcie, gdy ten zawiera minimum 95% surowców pochodzących z recyclingu. ARCS Blended jest zarezerwowany dla produktów, które zmieszane są z surowcami konwencjonalnymi lub syntetycznymi i mają minimum 5% pochodnych z recyclingu.

Przejdź do certyfikatu

OEKO-TEX®

Jest to oznaczenie wskazujące na to, że tekstylia, z których powstają nasze ubrania, nie mogą zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka, w tym metali ciężkich, zakazanych barwników azotowych i pestycydów. Oprócz tkanin certyfikat dotyczy też stosowanych w produkcji nici i barwników.

Przejdź na stronę certyfikatu

BCI – Better Cotton Initiative

Jest inicjatywą wspierającą produkcję surowej bawełny. Powstała, by poprawić warunki upraw tego surowca, z punktu widzenia pracowników plantacji, środowiska i regionu, w którym znajdują się jej uprawy, a także przyszłości przemysłu bawełnianego. Program BCI skupia się przede wszystkim na działaniach edukacyjnych dla rolników uprawiających bawełnę, nie oferuje restrykcyjnego certyfikowania produkcji.

Przejdź na stronę certyfikatu