Czym jest slow fashion?

"Siedemdziesiąt pięć procent materiałów z łańcucha dostaw mody trafia na wysypiska. Oznacza to "równowartość jednej śmieciarki z tekstyliami na sekundę". "Siedemdziesiąt pięć procent materiałów z łańcucha dostaw mody kończy na wysypiskach śmieci".

- Pulse of the Fashion Industry 2018 Report

MOJE DOŚWIADCZENIA ZE SLOW FASHION

Zanim zostałam zwolenniczką slow fashion, byłam zdecydowaną ofiarą szybkiej mody - kupowałam dużo więcej niż byłam w stanie nosić, a moje stare ubrania regularnie trafiały do znajomych bądź rodziny, żebym mogła uzupełniać szafę o kolejne pozycje. Zmiana podejścia do mody była procesem. Stopniowo uczyłam się robić zakupy w sposób przemyślany i strategiczny. Wcześniej w procesie decyzyjnym górę brały emocje. Wybory padały w zależności od nastroju, samopoczucia, a zdecydowanie mniej związane były z realnymi potrzebami. Być może wynikały też z niepewności własnego stylu - wydawało mi się, że powinnam w szafie posiadać reprezentację każdego stylu ubrań, żeby móc sprostać wielu okazjom. Często kupowałam więc rzeczy, w których potem nie chodziłam, bo zwyczajnie nie czułam się w nich dobrze i swobodnie. To tylko potęgowało problem powiększającej się, niefunkcjonalnej garderoby. Byłam tym zmęczona i chciałam uwolnić się od kompulsywnego kupowania, które dawało mi radość tylko przez chwilę, żeby następnie wpędzić mnie w poczucie winy i uświadomić, że moje działanie jest kompletnie irracjonalne.

Inspiracja slow fashion dała mi dużo frajdy, okazała się niezwykle kojąca, a przy tym dobra nie tylko dla mojego portfela, ale również dla środowiska.

"Wolna moda jest powszechną reakcją na szybką modę."

Slow fashion jest przemyślana, celowa i holistyczna. To również argument za zahamowaniem nadmiernej produkcji, skomplikowanych łańcuchów dostaw i bezmyślnej konsumpcji. Termin ten został ukuty przez Kate Fletcher - profesor zrównoważonego rozwoju, projektowania i mody na University of the Arts London's Centre for Sustainable Fashion, po tym jak ruch slow food stał się popularny. Inni pionierzy slow fashion wyjaśniają ten ruch w następujący sposób:

“Wolna moda to ruch projektowania, tworzenia i kupowania ubrań o wysokiej jakości i długowieczności. Zachęca on do wolniejszych harmonogramów produkcji, uczciwych płac, niższego poziomu emisji dwutlenku węgla i (najlepiej) zerowej ilości odpadów.” - Studium NY

“Slow fashion reprezentuje wszystkie rzeczy "eko", "etyczne" i "zielone" w jednym spójnym ruchu. "powolne podejście" interweniuje jako rewolucyjny proces we współczesnym świecie, ponieważ zachęca do poświęcenia czasu na zapewnienie jakości produkcji, nadanie wartości produktowi i rozważenie związku ze środowiskiem.” - Slow Factory

Podczas kiedy etyczna i zrównoważona moda opisuje wysiłki zmierzające do osiągnięcia celu związanego z gruntownym przemyśleniem naszego związku z ubraniami, slow fashion łączy praktyki marki z nawykami zakupowymi klienta. Ruch ten działa na rzecz stworzenia przemysłu, który przynosi korzyści naszej planecie, a także ludziom.

Ideologia slow fashion nie przewiduje dynamicznie zmieniających konkretnych stylów i fasonów ubrań. Tutaj chodzi raczej o wsłuchanie się we własne potrzeby, styl i komfort noszenia ubrań. O refleksję dotyczącą decyzji zakupowych, podejmowanych bardziej świadomie, w zgodzie z indywidualnym gustem i oczekiwaniami. Slow fashion to hołd składany jakości, ponad ilość ubrań. Sprawia, że możemy dłużej cieszyć się się z danej rzeczy, która ze względu na sposób produkcji oraz materiał, z którego została wykonana, jest trwalsza, a jej ponadczasowe wzornictwo sprawia, że może nam służyć latami.

DŁUGOWIECZNOŚĆ A SLOW FASHION

Szybkie korporacje modowe niemal co tydzień wypluwają nową kolekcję. Oznacza to 52 kolekcje produkowane w ciągu roku. Badania zawarte w raporcie Pulse of the Fashion Industry z 2018 roku pokazują, że mniej niż jeden procent wszystkich materiałów odzieżowych jest przetwarzanych na nowe ubrania. Autorzy raportu wskazują, że "znaczna część dzisiejszej produkcji nie jest przeznaczona ani do długowieczności, ani do recyklingu, ale na krótkie cykle życia, aby zachęcić konsumentów do zakupów na nowo".

Slow fashion to totalny odwrót od tego podejścia. Dzięki mniej napiętym planom produkcyjnym, kolekcjom małych partii i projektom bez odpadów, marki slow fashion zmniejszają ilość odpadów tekstylnych zatykających nasze wysypiska. Zamiast uganiać się za trendami, firmy te bazują na ponadczasowym wzornictwie, które pozwala sięgać po zakupione raz ubrania przez długi czas.

Marki tworzące swoje kolekcje w duchu slow wiedzą, że długowieczność kolekcji zapewniają wysokiej jakości materiały stosowane do produkcji ubrań a także sposób ich wykonania. W tym podejściu liczy się każdy szew, podszewka i lamówka stanowiące wykończenie ubrania.

SLOW FASHION W PRAKTYCE

Każdy z nas może spróbować zmienić swoje podejście do mody.
To właśnie my - konsumenci, jesteśmy decydującym czynnikiem w łańcuchu produkcji odzieży. Oczywiście całkowita rezygnacja z kupowania ubrań może być dużym wyzwaniem, ale jeśli już kupujemy ubrania, warto wybierać maksymalnie zrównoważone rozwiązania:

  • Najlepsze co możesz zrobić to zmniejszyć częstotliwość zakupów - to znaczy kupować świadomie, nie poddając się impulsowi i tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie i stworzenie własnej szafy kapsułowej, która pomoże Ci jest stworzyć swoją własną szafę kapsułową. Tutaj odsyłam do artykułu dotyczącego szafy kapsułowej: https://osnowa.co/blog/osnowa/capsule-wardrobe-czyli-czym-jest-garderoba-kapsulowa-2
  • W celu wspierania małych firm i sprawiedliwego handlu wybieraj marki lokalne, którym leży na sercu zrównoważone podejście do mody. Unikaj kupowania odzieży w sieciówkach. Kupowanie odzieży z drugiej ręki jest także dobrym wyborem.
  • Czytaj treść metek, zwracaj uwagę na kraj pochodzenia i skład ubrania. Wybieraj odzież jakościową i długotrwałą, wyprodukowaną z materiałów etycznych, przyjaznych dla środowiska lub poddanych recyklingowi.
  • Przedłuż życie własnym ubraniom. Naprawiaj i przerabiaj ulubione ciuchy. Sprzedaj lub oddaj potrzebującym te, których już nie nosisz.

Jestem przekonana, że takie podejście do mody sprawi, że zaczniesz cieszyć się funkcjonalną szafą, którą uda Ci się stworzyć, zamiast przez chwilę poczuć emocje emocje kolejnych, nietrafionych zakupów. Tego Ci życzę :).

 

P.