Czym się różni tkanina od dzianiny? Czyli krótki przewodnik o tym jak nie zwariować w świecie materiałów.

Tekstylia to elastyczne materiały, które składają się z sieci przędz naturalnych lub sztucznych. Materiały powstają poprzez tkanie, dzianie, szydełkowanie, wiązanie węzłów lub filcowanie. Materiały tekstylne są wytwarzane ze źródeł odzwierzęcych (wełna, jedwab), roślinnych (bawełna, len, juta), mineralnych (azbest, włókno szklane) i pozyskiwanych syntetycznie (nylon, poliester, akryl). Tkactwo jest metodą produkcji wyrobów włókienniczych, która polega na przeplataniu zestawu długich nici. Dzianie, pętelkowanie i szydełkowanie polega na przeplataniu pętli przędzy, które są formowane albo na igle dziewiarskiej, zwykłej igle lub na szydełku. Plecenie polega na skręcaniu nici razem. Filcowanie polega na prasowaniu maty włókien razem i pracy z nimi, aż do ich splątania. 

No dobrze, ale czym zatem jest dzianina, a czym tkanina?


Dzianina jest produkowana przy użyciu jednego zestawu przędzy przez przeplatanie.  Proces produkcji dzianiny to dzianie. Dzianina jest elastyczna i może być łatwo wykorzystana do konstruowania małych kawałków, co czyni ją idealną na skarpety i czapki. Dzianina jest bardziej wytrzymała. Materiały te mogą być tak cienkie jak siatka lub tak grube jak polar w bluzie. Ze względu na symetrię przędzy po obu stronach dzianiny, zwijają się one nieco na krawędziach. Najczęstszymi włóknami, które są używane do produkcji dzianin są bawełna i wiskoza; i mają one tendencję do konstrukcji pojedynczego dżerseju i są używane do większości T-shirtów. Dzianina składa się z pojedynczego koloru przędzy, ale istnieją sposoby pracy w wielu kolorach; przy czym przędze mogą być barwione w celu wytworzenia produktów wielobarwnych. Dzianina była wcześniej dziana ręcznie; jednak teraz jest produkowana za pomocą maszyny dziewiarskiej lub płaskiej maszyny dziewiarskiej. T-shirt, koszulka polo, odzież wewnętrzna lub legginsy zwykle są wykonane z dzianiny.

Materiał tekstylny powstały w wyniku tkania to tkanina. Tkanina jest zazwyczaj produkowana na krosnach i wykonana z wielu nici, tkanych na osnowie lub wątku. Dwie lub więcej nici, które przeplatają się pod kątem prostym do siebie; wytwarzają tkaną tkaninę. Tkanina rozciąga się tylko po przekątnej w kierunku diagonalnym. Tkanina może być produkowana od krosna ręcznego do krosna mechanicznego. Włókna w tkanej tkaninie są nawinięte w taki sposób, że tworzą wzory krzyżowe. Tkaniny są często używane do szycia, a ich brzegi muszą być odpowiednio wykończone, ponieważ łatwo się rozplątują. Koszula, spodnie i dżinsy mogą być wykonane z tkaniny. Tkanina jest stosunkowo gruba, ze względu na użycie dwóch lub więcej przędz.


Główne różnice między tkaniną, a dzianiną.


Jeśli jesteś projektantem, byłbyś w stanie powiedzieć różnicę między tkaniną i dzianiną, po prostu patrząc na nie. Jednak jeżeli nie pracujesz na co dzień z materiałami nie jest to takie proste. Dzianina jest wykonana z jednej ciągłej nici, rozciągającej się na całej powierzchni. Tkanina, z drugiej strony, będzie rozciągać się tylko po przekątnej, na ukos. Dzianina nie ma stabilności wymiarowej i ma większe właściwości elastyczne. Dzianina jest tkaniną chłodną i oddychającą, podczas gdy tkanina tkana jest stosunkowo gruba i odporna na wiatr. Ze względu na to, że jest produkowana przy użyciu jednej przędzy, dzianina ma mniejszy koszt pracy przy produkcji, w porównaniu do tkaniny. Ponadto, dzianina jest odporna na zagniecenia, a tkanina nie. Co więcej, tkanina łatwo się strzępi i powinna być dobrze wykończona, w porównaniu do dzianiny. 


Tkanina i dzianina mogą być dalej rozróżniane na podstawie:


WYGLĄDU

Podstawową różnicą pomiędzy tkaniną a dzianiną jest przędza, z której się składają. Dzianina składa się z pojedynczej przędzy, zapętlonej w sposób ciągły, aby uzyskać wygląd plecionki. Jednakże, wiele przędz składa się z tkaniny, które są nawinięte w taki sposób, że tworzą wzór krzyżowy.


ROZCIĄGANIA SIĘ

Rozciąganie tkaniny jest również jednym ze sposobów na rozróżnienie pomiędzy tkaniną a dzianiną. Tkanina nie rozciągnie się wzdłuż swojej szerokości, ale może rozciągnąć się wzdłuż swojej długości. Natomiast dzianina łatwo rozciąga się na szerokości, a nieco mniej na długości.