Świadoma moda w pięciu krokach

O konsumpcjonizmie mówi się coraz więcej i w coraz szerszym aspekcie. Kryzys klimatyczny to temat, wokół którego narastają liczne pomysły na to, jak kupować świadomie lub w ogóle zredukować zakupy do minimum. Oczywiście motywacji dla ograniczenia konsumpcji jest znacznie więcej – oprócz dbałości o środowisko naturalne, może to być chociażby chęć uporządkowania różnych obszarów życia, czy też rezygnacja z dóbr materialnych, na rzecz doświadczeń i emocji, które im towarzyszą.

Bez względu na powód podjęcia takich działań, ważne jest, żeby robić to mądrze i racjonalnie. Radykalne działania oparte na poczuciu winy mogą w konsekwencji doprowadzić do frustracji i zniechęcić do zmiany nawyków.

W obszarze wyborów modowych jest całkiem sporo rozsądnych sposobów na zmniejszanie naszego codziennego śladu węglowego. Większość z nich nie dotyczy podejmowania drastycznych decyzji co do ubrań, a koncentruje się na większej uważności.

Chciałabym podzielić się z Wami pomysłami na to, na co zwracać uwagę, dokonując codziennych wyborów modowych, jednocześnie nie pozbawiając się przyjemności, która z tego płynie.

#1 WYBIERAJ CERTYFIKOWANE, EKOLOGICZNE MATERIAŁY.

Nie ma jednej cechy materiału, którą należy się kierować przy jego wyborze. Warto pamiętać o przeznaczeniu danego ubrania. Wbrew powszechnej opinii, nie tylko naturalne materiały stanowią wybór służący środowisku. Czasem pozyskiwanie naturalnych materiałów bywa nieetyczne względem środowiska oraz ludzi, którzy je wytwarzają i odwrotnie – proces pozyskiwania materiałów systentycznych może być odpowiedzialny i przyjazny naszej planecie.

Pochodząc świadomie do mody, możemy wybrać także syntetyczne materiały pochodzenia naturalnego – a więc takie, które zostały sztucznie wytworzone z naturalnych surowców, takich jak na przykład celuloza. To sprawia, że materiały te są w 100% biodegradowalne. Należy do nich lyocell (tencel) i cupro.

Nasz wybór może dotyczyć również materiałów naturalnych, pochodzących z włókien roślinnych lub zwierzęcych. Warto jednak zwrócić uwagę, w jakich warunkach powstają te materiały. I tak przykładowo wełnę organiczną pozyskuje się od owiec, które nie są poddawane mulesingowi, czyli bolesnemu wycinaniu wełny, mającemu zapobiegać rozwijaniu się roztoczy w owczej skórze, są wypasane na pastwiskach wolnych od nawozów sztucznych i oprysków. W przypadku produkcji jedwabiu oraz bawełny organicznej nie wykorzystuje się szkodliwych, dla środowiska i ludzi, substancji chemicznych i pestycydów. Uprawy ekologiczne pozwalają również na znaczną oszczędność wody. Produkcja materiałów z odpowiednimi certyfikatami gwarantuje humanitarne podejście nie tylko do zwierząt czy roślin, ale również do osób, które pracują przy procesie produkcyjnym.

Dokonując wyborów materiałów, nie bójmy się również sięgnąć po tkaniny stworzone w całości z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. Korzyści płynących z takiego rozwiązania jest kilka.

Po pierwsze, jest to oczywiście sam materiał – przędza ta jest wykorzystywana do produkcji substancji z tworzyw sztucznych, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone na wysypisko. Zmniejsza to zatem poziom kosztów i zasobów, które są zaangażowane w konwencjonalną produkcję poliestrów.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do typowych tekstyliów poliestrowych, nowe technologie wykorzystują do produkcji proces mechaniczny, a nie metodę chemiczną. W ten sposób redukowane są wszelkie toksyny generowane wcześniej w toku konwencjonwalnego procesu produkcji.

Przędze techniczne cechują się również ochroną przed promieniowaniem UV i słońcem, funkcjami antybakteryjnymi oraz zarządzaniem wilgocią.

#2 DBAJ O EKOLOGICZNE OPAKOWANIA.

Dbając o przyjazny charakter materiału, z którego została wykonana rzecz, warto zwrócić uwagę na opakowanie, w którym ubranie zostaje umieszczone lub, w przypadku zakupów online – wysłane. Tylko przy konsekwetnych działaniach nasze świadome działania mają sens. Jeśli więc możesz, zrezygnuj z toreb, folipaków, a w przypadku zamówień wysyłkowych – zamów opakowanie biodegradowalne lub pochodzące z recyklingu. Dzisiaj na rynku dostępne są również opakowania wielokrotnego użytku, takie jak proponuje chociażby genialny skandynawski startup RePack – warto więc szukać innowacyjnych, świadomych rozwiązań w kontekście zakupów.

#3 STWÓRZ SZAFĘ KAPSUŁOWĄ.

Istota garderoby kapsułowej to nic innego, jak starannie dobrane ubrania, które cechuje ponadczasowość i ponadsezonowość, a przy tym wysoka jakość wykonania. Taka szafa umożliwia skomponowanie wielu zestawów ubrań, które posłużą nam przez dłuższy czas. Definicje garderoby kapsułowej zawierają często informację o tym, z ilu ubrań powinna się ona składać. Moim zdaniem jednak nie to jest wyznacznikiem dobrze wyselekcjonowanej szafy. Ważniejsze, żeby skupić się na uniwersalnej bazie, która sprawi, że codzienne wybory będą prostsze, a my przejmiemy kontrolę nad tym, co mamy w szafie i jak często ją uzupełniamy.

#4 DBAJ O UBRANIA.

Szafa kapsułowa to nie tylko tworzenie funkcjonalnej garderoby, zgodnej z naszym stylem życia. Ubrania dobrej jakości, starannie wykonane z dobrych dla środowiska materiałów, wymagają od nas odpowiedniej dbałości. Często przeznaczamy na nie więcej pieniędzy, niż na rzeczy zakupione w popularnych sieciówkach, ale dbając o nie możemy sprawić, że posłużą nam przez wiele lat. Swoją edukację w tym zakresie sugeruję zacząć od czytania przepisów prania, suszenia i prasowania ubrań. Warto również pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu rzeczy. Kiedy ubranie mimo wszystko ulegnie zniszczeniu – zanim wyrzucisz je i kupisz nowe, zastanów się, czy nie można go naprawić, korzystając z własnych umiejętności krawieckich lub z pomocy specjalisty. Być może nie musisz od razu żegnać się ze swoim ulubionym wełnianym swetrem? :)

#5 SPRZEDAJ NIEPOTRZEBNE RZECZY.

Dopiero w obliczu porządkowania szafy, zdajemy sobie sprawę, jak trudne jest rozsądne pozbywanie się nienoszonych rzeczy. Mimo że jest to dosyć czasochłonne, z całą pewnością stanowi rozwiązanie mniej brzemienne w skutkach, niż wyrzucanie ubrań do śmietnika. Żeby uniknąć tej opcji, proponuję więc skorzystanie z dwóch alternatywnych: przekazanie ubrań osobom potrzebującym lub ich sprzedaż.

Przed oddaniem swoich rzeczy innym, warto upewnić się, że osoby te właśnie potrzebują. Zanim udasz się do instytucji, w której planujesz zostawić rzeczy, wystarczy zadzwonić i zorientować się, czy przydadzą się komuś, czy zwyczajnie przysporzą dodatkowej pracy przy segregacji i szukaniu na nie kolejnych pomysłów.

Sprzedaż jest idealnym pomysłem, jeśli chcesz dać swoim ubraniom drugie życie. W ten sposób wspierasz również osoby, które również chciałyby do mody podejść bardziej odpowiedzialnie i dokonują zakupów ubrań z drugiej ręki. Z doświadczenia wiem, że taka świadomość daje dużą satysfakcję. Jednocześnie sprzedawanie ubrań wymaga czasu i nakładu pracy, co przy okazji kolejnych zakupów ubraniowych skłania do refeleksji. W Polsce platformy sprzedażowe online, z których można skorzystać to Vinted, Olx lub Szafa.pl. W większych miastach powstały również przestrzenie sklepowe, w których można wynająć regał i wystawić tam swoje rzeczy. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Bazar Miejski w Warszawie.

Pomysłów na bardziej świadome podejście do mody jest, moim zdaniem, na tyle sporo, że każdy z nas jest w stanie wybrać coś dla siebie, zachowując w tym miejsce na zabawę modą i własny styl.

Jestem przekonana, że wybór etycznych rozwiązań to coś więcej niż wybór koloru, czy kroju ubrania. To wybory, które są ważne dla nas samych, dlatego być może warto poświęcić im chwilę uwagi.