Certyfikowane materiały
Certyfikowane, ekologiczne materiały są dla nas najwyższym priorytetem
Dobieramy je starannie, dbając o to, by były przyjazne dla planety i dla Twojej skóry. Szukamy ich na całym świecie, ponieważ chcemy szyć ubrania, które będą nie tylko piękne, ale też tworzone w innowacyjny sposób. Współpracujemy z rzetelnymi producentami m.in. z Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Turcji i Japonii. Zwracamy uwagę na to, czy materiał jest certyfikowany, czy jest biodegradowalny lub nadaje się do recyklingu. Ważne jest dla nas czy proces produkcji materiału jest nowoczesny i minimalizuje zużycie zasobów, takich jak energia i woda.
Skrupulatnie sprawdzamy naszych dostawców oraz certyfikaty i dokumenty potwierdzające pochodzenie oferowanych przez nich tkanin. Dzięki temu cały proces odpowiedzialnej produkcji zaczyna się już na etapie produkcji materiału.
Te ważne dla natury aspekty przekułyśmy w ponadczasową formę – jakość i fason ubrań będą wam służyć przez lata. Wybierając najcenniejsze, bo przyjazne dla środowiska materiały, robicie coś dobrego dla siebie i dla planety. A my chcemy, byście czuły się dzięki temu naturalnie – w każdym tego słowa znaczeniu.
ROICATM elastan z recyklingu
Jedyny na świecie elastan z recyklingu certyfikowany przez GRS (Global Recycled Standard). Jest to włókno rozciągliwe klasy premium, wytwarzane w ponad 50% z recyklingu i wyróżniające się niesamowitą wytrzymałością. Zostało zaprojektowane i wytworzone w Japonii przez firmę Asahi Kasei.
U nas znajdziesz je w składzie body Sande w kolorze nude.
NewlifeTM poliester z recyklingu
To unikalny, opatentowany we Włoszech system recyklingu poliestru, który powstaje w 100% z przetworzonych butelek wyławianych z oceanów. W porównaniu z konwencjonalnym poliestrem, dzięki zastosowaniu innowacyjnej mechanicznej metody recyklingu (a nie standardowej chemicznej) przy jego produkcji zużywa się 94% mniej wody i 60% mniej energii oraz emisja dwutlenku węgla jest aż o 32% niższa.
W naszej kolekcji znajdziesz parkę przeciwdeszczową Arnes uszytą właśnie z tego materiału.
TencelTM
To delikatny dla skóry materiał powstający z celulozy drzewnej i opatentowany przez austriacką firmę Lenzing. Firma Lenzing jest certyfikowana przez Forest Stewardship Council® - organizację odpowiedzialną za kontrolę lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru. Jest to gwarancją, że masa celulozowa drzewna jest pozyskiwana w zrównoważony sposób, tak aby nie prowadzić do wylesiania się terenu. Ponadto jest przetwarzana na włókno za pomocą rozpuszczalnika o niskiej toksyczności i jest poddawana recyklingowi w procesie zamkniętym, co oznacza, że 99,5% substancji chemicznych jest ponownie wykorzystywanych.
W procesie produkcji Tencelu zużywa się znacznie mniej wody niż w produkcji innych materiałów jak np. wiskoza. Ten miękki, a przy tym wytrzymały materiał o optymalnym stopniu pochłania wilgoć (jest o 50% bardziej chłonny niż bawełna) oraz ma właściwości termoregulacyjne dlatego sprawdzi się o każdej porze roku.
Re-VersoTM wełna z recyklingu
To opatentowany we Włoszech, nowy sposób recyklingu wełny oparty na systemie obiegu zamkniętego tzw. circular economy. Ta wełna klasy premium powstaje z recyklingu wełnianych skrawków materiałów pozyskanych od producentów premium materiałów. Cały system jest transparentny i kontrolowany, materiał posiada certyfikat GRS (Global Recycled Standard). Włoski instytut ICEA wykazał w badaniach, iż przy produkcji wełny z recyklingu Re.Verso w porównaniu z produkcją wełny konwencjonalnej zużywa się aż 92% mniej wody, 82% mniej energii, a emisja dwutlenku węgla spada aż o 97%.
W naszej kolekcji znajdziecie wyjątkowy płaszcz Vaner wykonany właśnie z tego materiału.
Wełna organiczna
Wełna, z której korzystamy jest pierwszą na świecie wełną certyfikowaną przez GOTS (Global Organic Textile Standard). Producent naszej wełny stosuje się też do zasady Green Trace – ten symbol oznacza, że cały proces produkcji jest transparentny i jawny. Przędza jest pozyskiwana w Argentynie i Australii od szczęśliwych owiec z kontrolowanych gospodarstw i następnie zamieniania na materiał we Włoszech. To, co sprawia, że ta wełna jest wyjątkowa, czyli otrzymuje miano certyfikowanej wełny organicznej, to zrównoważony i odpowiedzialny sposób hodowli zwierząt, których sierść jest stosowana do tworzenia włókien. Tak hodowane owce są spokojne, traktowane z szacunkiem, nie dostają leków hormonalnych ani antybiotyków, a na farmach nie stosuje się chemikaliów – reasumując: dba się o pełen dobrostan zwierząt.
Wyjątkowość wełny jest znana od tysięcy lat – dzięki właściwościom termoregulacyjnym i swojej higroskopijności jest materiałem idealnym na każdą porę roku (latem chłodzi, a zimą trzyma ciepło).
Jedwab organiczny
W naszych kolekcjach korzystamy z jedwabiu klasy premium certyfikowanego GOTS(Global Organic Textile Standard) pochodzącego z Włoch i Indii. Do jego produkcji nie stosuje się pestycydów i sztucznych nawozów, co sprawia, że jest bezpieczny dla skóry. Ponadto nie używa się również metali ciężkich i obróbki chemicznej, dzięki czemu jedwab zachowuje stuprocentową naturalność, która powoduje, że jest biodegradowalny, a tym samym bezpieczny dla środowiska.
Bawełna organiczna
To naturalny materiał pochodzenia roślinnego pozyskiwany z nasion bawełnicy. Certyfikowana GOTS bawełna organiczna jest produkowana bez syntetycznych chemikaliów, takich jak nawozy i pestycydy. Przy jej wytwarzaniu zużywa się 91% mniej wody (pochodzącej z wód gruntowych i powierzchniowych, takich jak jeziora i rzeki słodkowodne) niż w przypadku bawełny konwencjonalnej. Większość bawełny eko jest uprawiana na małych gospodarstwach rolnych, które korzystają z wody deszczowej. Dzięki temu, że roślin nie nawozi się pescydami poziom zanieczyszczenia wód gruntowych zmniejsza się aż o 98% (wg raportu Water Footprint).
Bawełna ma wysokie właściwości higroskopijne, jest wytrzymała, a co najważniejsze nie uczula i jest przyjazna dla naszej skóry.
Bawełna z recyklingu
Powstaje z recyklingu tekstyliów bawełnianych. Odzież bawełniana jest zamieniana na ścinki, następnie jest rozpuszczana i powstaje z niej pulpa, z której pozyskuje się przędzę. Przędza powstała z recyklingu często jest słabsza niż nowa dlatego też przy produkcji materiałów stosuje się mieszanki przędzy co ma zapewnić stabilność i trwałość materiału. Popularyzacja bawełny z recyklingu może znacząco przyczynić się do redukcji uprawy bawełny konwencjonalnej, a co za tym idzie do minimalizacji wykorzystania zasobów wodnych i zanieczyszczenia gruntów.
W naszych kolekcjach korzystamy przede wszystkim z bawełny denimowej z recyklingu, z której powstają np. jeansy Hanae.